JESENÍKY - NIKOLIV NA JEDNO POUŽITÍ 

                        oficiální stránky Hnutí DUHA Jeseníky   


 DOMŮ | KONTAKTY | SUPERMARKETY | PŘEHRADA | EKOVÝCHOVA | DOPRAVA | VENKOV | HRANIČNÍ PŘECHOD


 

JESENÍKY ::. SUPERMARKETY 

Tisková zpráva ze dne 17. 2. 2004

Krnovský supermarket zvýší

nezaměstnanost v regionu

Záměr vedení města Krnova postavit v centru další supermarkety (hovoří se nyní o Kauflandu a o Lídlu) způsobí v regionu Krnovska a Osoblažska další růst nezaměstnanosti. Potvrdil to ČTK ředitel Úřadu práce v Bruntále Milan Horna. I když konkrétní studie v Čechách zatím neexistují, studie Státní univerzity v Iowě prokázala, že každé nové místo vytvořené firmou Wal-Mart znamená v důsledku ztrátu 1,5 pracovního místa. Za obchodní úspěch prodejních gigantů tak platíme podporou v nezaměstnanosti pro lidi, kteří jejich vinou přijdou o práci. Velké obchodní společnosti se snaží pracovat co nejefektivněji a zaměstnat co nejméně lidí. Na srovnatelné prodejní ploše pracuje v supermarketu menší počet zaměstnanců než v maloobchodu. Vznik stejně velké prodejní plochy znamená více propuštěných než nově vytvořených pracovních míst.

Ivo Dokoupil z Hnutí DUHA Jeseníky řekl:
„Supermarkety nabízejí především zboží od velkých nadnárodních firem a nemají zájem podporovat místní malovýrobce, což vede ke snížení počtu zaměstnanců v regionu. Vzhledem k tomu, že malí obchodníci nemohou konkurovat velkým řetězcům, dochází k propouštění prodavačů v důsledku odlivu zákazníků. Řadu malých prodejců nakonec dovede cenový diktát řetězců k úplnému krachu. Je proto nepochopitelné, že vedení města upřednostňuje před zájmy krnovských obchodníků a občanů zájmy cizích obchodních řetězců.“

Milan Horna, ředitel Úřadu práce bruntálského okresu, ČTK řekl:
„Otevření dvou nových supermarketů se jistě odrazí na nezaměstnanosti ve městě. Tlak na živnostníky je velký a taková konkurence může negativně ovlivnit jejich počet. Je jen otázka času, jak dlouho takovýto konkurenční boj vydrží. V Bruntále ale i v Krnově se již dnes projevuje to, že lidé mnohem více jezdí nakupovat do velkých obchodních center a malé obchůdky na náměstích zůstávají prázdné. Supermarket je lákadlem pro lidi pro svou dostupnost a širokou škálu zboží. Kupní síla má své hranice a odliv zákazníků se musí zákonitě někde projevit.“


V Krnově, kde žije téměř 26.000 obyvatel a 17.000 z nich je v produktivním věku, hledalo ke konci loňského roku práci více než 2000 lidí. Firmy ve městě a okolí ale nabízejí jen 46 volnych míst. Mnohem horší je situace v malých obcích Osoblažska, kde se nezaměstnanost pohybuje okolo 45 procent.

Ke konci prosince bylo v celém Moravskoslezském kraji bez práce 106.304 obyvatel, což je 16,8 procenta všech občanů v aktivním věku a zároveň absolutně nejvyšší úroveň po roce 1989.